Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 74 74
Dil Seçin
en

Ağız Kokusu Konusunda Merak Edilenler

05.07.2019
2 görüntülenme
Ağız Kokusu Konusunda Merak Edilenler

Ağız Hijyenine Gereken Önemi Gösteriyor Musunuz?

Ağız kokusu tedavisiHemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan  Ağız Kokusu diğer adıyla halitosis kişinin kendine olan güvenini olumsuz etkiler. Kronik ağız kokusunun altında yatan farklı problemler olsa da nefes kokusu kapsamlı ve düzenli bir ağız temizliğiyle ortadan kaldırılabilir. Kliniğimizde sunduğumuz hizmetler sayesinde yaşanan sorun tespit edilir ve kişiye özel tedavi planı uygulanır.

Yapılan araştırmalar her 4 kişiden 1 tanesinin hayatının herhangi bir döneminde mutlaka halitosis sorunu yaşadığını ortaya koymaktadır. Hayat tarzında yapılacak basit değişiklikler ve alınacak önlemlerle ağız kokusu neden olur ve nasıl giderilir sorularına bireysel yanıt bulunabilir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Pek çok çocuk ve yetişkinin mücadele ettiği ağız kokusu neden olur? Bu sorunun temel nedeni ağız içinde bakteri bulunmasıdır. Dişlerin gerektiği şekilde ve yeterli sayıda fırçalanmaması halinde ağız kokusu yaşanması kaçınılmazdır.

* Yeterli su içilmemesi ve

* Bazı ilaçlar da nedenleri arasında sayılabilir.

ağız kokusu sebepleriBeslenme seansları sonrasında görülen ve sabah kalkıldığında hissedilen ağız kokusu fizyolojiktir ve herhangi bir hastalığın belirtisi değildir. Bunun dışında kalan ve tekrar eden durumlar patolojiktir. Ciğer enfeksiyonunun yanı sıra, diş çürükleri, şeker hastalığı, radikal diyet programları, tütün ve alkol ürünleri kullanımı en temel nedenleri arasında gösterilebilir.

Stres ve ağız kokusu arasındaki ilişki; Son yıllarda stres ve stres kaynaklı durumlar ciddi bir ağız kokusu nedeni olarak görülmektedir. Yoğun bir baskı altında kalan bireylerin tükürük üretiminin azalması ağız içi kuruluğa neden olurken bu durum da kokuyu beraberinde getirmektedir.

Ağız Kokusundan Korunmanın Yolları

Ağızda oluşan bakteri plağının giderilmesi için kapsamlı bir ağız bakımının günde en az iki kere tekrarlanması gerekir. Hastalarımız ön bulguların ardından doğru diş fırçalama teknikleri hakkında bilgilendirilir. Diş fırçalama esnasında dil ve dil arkasının da temizlenmesi son derece önemlidir.

Diş ipi kullanım alışkanlığının edinilmesi, diş aralarında kalan yemek kırıntılarının dışarıya transfer edilmesini sağlar. Düzenli uygulamalar yaşanan sorunun kısa süre içerisinde etkisiz hale gelmesine yardımcıdır. Düzenli olarak kullanılan ve tükürük üretimini azaltan ilaçlar da nedeni olarak gösterilebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

ağız kokusu neden olan bakterilerPatolojik nedenlerle ortaya çıkan ağız kokusu sorunu kliniğimizde uzman diş hekimleri tarafından tespit edilir. Kişiye özel olarak hazırlanacak tedavi planında doğru diş fırçalama kuralları ve ihtiyaç duyulan malzemeler listelenir. Su tüketiminin çoğaltılması en basit tedbirler arasında sayılabilir. Ağız içinde kokuya neden olan sorunun diş hekimlerimiz tarafından tespitinin ardından gerekli tedavi hızlı bir şekilde uygulanır.

Ağız hijyenine önem vermenin yanı sıra; özel gargara kullanımı, sigara ve alkol tüketiminin sınırlanması, bol sıvı alımı ve karbonatlı sakız çiğnemek gün içinde alınabilecek tedbirler arasında sayılabilir. Ağız kokusunun bir kabus olmaktan çıkarak sosyal yaşamın kalitesinin artması için siz de düzenli olarak ağız bakımı yaptırmalısınız.

Online Randevu
Doktorumuza Danış

Arama

Whatsapp Line

Randevu