Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 74 74
Dil Seçin
en

Ayrık Dişler

09.07.2019
4 görüntülenme
Ayrık Dişler

Dişler kişinin hem yüzüne hem de gülüşüne anlam katan önemli yapılardır. Dişlerin sağlıklı yapısı ve estetik görüntüsü kişiyi olumlu anlamda çok etkilemektedir. Dişlerdeki görünür sorunlar çoğu zaman kişileri estetik kaygılar nedeniyle etkilemektedir. Özellikle de ayrık dişler ve diş aralıklar kişiler açısından sorun yaratmaktadır.

Dişler Arasındaki Boşluklar

Aralıklı Diş SorunlarıDiş tedavisinde hemen her şeyin bir çözümü olduğu gibi aralıklı dişlerinde tedavisi mümkündür. Uygulanan aralıklı diş tedavisi sonrasında yaşanan tüm bu sıkıntılara çözüm üretilmektedir.

Günümüzde uygulanan ayrık diş tedavisi ile arzu edilen gülüşlere ve estetik görüntüye kavuşmak oldukça mümkün hale gelmiştir. Diastema ismi verilen iki diş arasında olan boşluk, yani bir diğer adı ile aralıklı dişler, dişlerin çapı ile diş arkı uyuşmazlığından meydana gelmektedir. Bu yoğunluklu olarak genetik aktarım sonucu meydana gelmektedir. Babanın geniş diş arkı ve bu arka göre oldukça küçük kalan annenin dişlerinden kaynaklanmaktadır.

Dişler Arasındaki Boşluklar için En İdeal Çözümler

Diastema nedeniyle diş arasında oluşan boşluklar maalesef bazı durumlarda rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler bazı durumlarda sıkıntı ve zorluklar ile karşılaşmaktadırlar. Bu istenmeyen boşluklar arasından ses geldiği durumlarla da karşılaşılmaktadır. Bunun dışında konuşma esnasında ya da diğer zamanlarda dilin bu boşluklar arasına girmesi sonucunda dilin zarar görmesi de yüksek bir ihtimal olarak görülmektedir.

Tüm bu yaşananlar psikolojik ve fizyolojik sorunlara neden olmaktadır.

Dişler Arası Boşlukların Kapatılması
İçin Gerçekleştirilen Tedavi Yöntemler Nelerdir

Kompozit Vener

Dişlerde aralık sorunuDiş aralarındaki boşlukları kapatmak için kullanılan yaygın yöntemlerin başında kompozit vener gelmektedir. Bu yöntem hem pratik ve yaygın olanıdır. Dişler arasında görülen çok aşırı büyüklükte olmayan boşluklar kompozit dolgu materyalleri ile kısa bir süre de düzeltilmektedir.

Tek seansta kolaylıkla uygulaması yapılabilen en basit yöntemdir.

Porselen Lamina

Çok ileri boyutlu olmayan kapanış boşluklarında porselen lamina yöntemi ile ayrık dişler kapatılmaktadır. Dişler kesilmeden önce ön yüzlerinin belli milimetre aralıklarında inceltilmesi yapılarak, diş kaybının en aza indirimesi sağlanarak bu yöntem uygulanmaktadır. 3 ya da 5 seans aralığında tedavi tamamlanmaktadır.

Ortodontik Tedavi + Porselen Lamina

Orta düzeyde kapanış bozukluğu olan hastalarda kısa süreli ortodontik tedavi yöntemi ile lamina uygulamaları kolaylıkla kombine edilebilinir. Böyle bu tedavi süresini kısaltmayı sağlamaktadır.

Ortodontik Tedavi

Maalesef ki ileri derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde uygulanan yöntemdir. Bazı kapanış bozukluklarında tedavi çene ameliyatına kadar uzaya bilmektedir. Kalıcı çözüm olmasına rağmen, uzun bir tedavi yöntemi olarak göze çarpmaktadır.

Ayrık dişler

Dudak Dolgusu

Diş tedavisine yan destek olarak estetik cerrahinin veya dermatolojinin alanlarından faydalanılarak yapılan dudak dolgusu ve botoks yöntemi ile kısa süre içerisinde bir süreliğine kapanış bozuklukları tedavi edile bilinmektedir.

Bonding uygulamaları ise estetik diş hekimliğinde kullanılan koruyucu yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntem dişte hasara neden olmaksızın, diş üzerinde herhangi bir aşınma yapmadan kompozit dolgu maddelerinin dişe yapıştırılması ile kolaylıkla uygulanmaktadır. Hastalarda dişlerin arasında ufak boşluklar, hafif şekil bozuklukları bulunduğunda, dişler kesilmeden bonding uygulaması yapılmaktadır.

Diş hekimi adeta bir sanatçı gibi çalışarak en iyi estetik görüntüyü sağlayana kadar hastası için gerekli uğraşıyı göstermektedir. Bu yöntem oldukça kolay ve hastayı yormayan bir süreçtir.

Online Randevu
Doktorumuza Danış

Arama

Whatsapp Line

Randevu