Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 74 74
Dil Seçin
en

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

09.07.2019
2 görüntülenme
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi detaylarDiş kökündeki kanalların tahribatı, çok fazla olmuşsa ve onarımı mümkün olmayacak derecede kötüleşmişse kanal tedavisi uygulanmaktadır. Yani kanal tedavisi nedir sorusuna verilecek en güzel yanıt, diş kök kanallarındaki canlı dokunun iltihaplanması ve canlılığını sürdüremeyecek duruma gelmesi sonucu uygulanan işlem olarak adlandırılabilmektedir.

Diş kökündeki kanalların vücudumuzdaki diğer canlı dokular gibi kendini yenileme özelliği olmadığından, dişi kurtarmak için kanal tedavisi yapmak zorunludur.

Çürükler, kırıklar, dişte oluşan çatlaklar diş kök kanallarındaki canlı dokunun ölmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca dişe gelen baskılar ve travmalar dişi besleyen damar ve sinirlerin kopmasına ve dişin canlılığını yitirmesine sebep olmaktadır.

Kanal Tedavisinde Uygulanan Aşamalar

Diş kök kanallarındaki tahribatın yok edilmesi, kanal tedavisi nedir sorusuna verilecek en güzel cevaptır. endodonti tedavisi uygulanan bir insana, öncelikle hiçbir şey hissetmemesi için lokal anestezi yapılır. Daha sonra diş köküne giriş yapılır.

kanal tedavisi nasıl yapılırGiriş yapılan diş kökü, bakterilerden mikroplardan arındırılır. Kök kanalları temizlenir varsa canlı doku korunarak kanallar genişletirilir. Temizleme işleminin büyük kısmı kök kanal eğesi verilen aletlerle, bol yıkanarak gerçekleştirilir.

Diş tamamen temizlendikten sonra, açılan ve genişletilen kanallara kauçuk bir malzeme yerleştirilerek dolgusu yapılır. Diş hekimliğinde son dönem gelişmesi olarak karşımıza çıkan endodonti yöntemi, en ufak sinir ve damar tedavilerini gerçekleştirmekte uygulanmaktadır.

Mikroendodonti yöntemi olarak bilinen endodonti yöntemi mikroskop yardımı ile, tüm kanalların ve sinirlerin rahatlıkla görülebilmesine ve uygulanacak işlemin kusursuz bir hal almasına sebep olmaktadır.

Lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen endodonti uygulaması, dişteki tüm çürüklerin temizlenmesi ve mikropların yok edilmesi sonrası, açılan ve genişletilen kanala uygulanan dolgu malzemesi ile kaliteli bir sonuç alınmaktadır.

kanal tedavisi bilinmeyenlerKanal Tedavisi Fiyatları

Diş kök kanallarındaki tahribatın yok edilerek, dişin yenilenmesi işleminin gerçekleştirilmesi, doktora ve işlemin gerçekleştirileceği hastaneye göre farklılıklar yaratmaktadır. Özellikle kanal tedavisi fiyatı konusunda akla gelen soruları yanıtlamak tek bir cevabın olduğu anlamına gelmemektedir.

Yani kanal tedavisi fiyatı işlemi uygulayacak doktora ve hastaneye göre değişime uğramaktadır. Ayrıca sosyal sigortası olan insanlara, devlet desteği ile ücretsiz tedavi de uygulanmaktadır.

Ücretsiz tedaviden yararlanmak için, devlet hastanelerine başvurmak gerekmektedir. Özel hastane yada muayenehanelerde uygulanan kanal tedavileri, tamamen hastane yönetimi ve doktorların insiyatifinde olmaktadır.

Hastaneden hastaneye çok farklar olmamakla birlikte, değişen rakamlar ile de karşı karşıya kalmak mümkündür. Durum böyle olunca işlemi yaptırmak isteyen kişinin, doktor tercihi ve hastane tercihi çok önemlidir.

Kısacası endodonti uygulamaları zannedildiği kadar zor ve ağrılı uygulamalar olmamaktadır. Aksine işlem sonrası doktorun verdiği ağrı kesiciler ile, ağrı en aza indirilmektedir.

Kanal tedavisinin asıl amacı, tahribata uğramış dişi çekmeye gerek kalmadan onarmak ve diş kök dokularının canlılığını kazanmasını sağlamaktır. Uygulanacak işlem, uzun sürmeyen ve olabildiğince az ağrı hissedilecek bir işlemdir.

Online Randevu
Doktorumuza Danış

Arama

Whatsapp Line

Randevu